Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin (ICSC) tanımına göre brüt kiralanabilir alanı (GLA) en az 5 bin metrekare olan, bir bütün şekilde planlanan, inşa edilen, yönetilen ünite ve ortak alanlar ihtiva eden gayrimenkule alışveriş merkezi diyoruz.

Nihai tüketicilerin her tür ihtiyacını karşılamak üzere aniden çok satıcının olduğu yapılara alışveriş merkezi diyoruz. Alışveriş merkezleri içerisinde giyimden mobilyaya, marketten restoranlara, eğlence sahalarından teknoloji marketlerine kadar her sektörden mağaza bulundurur.

Türkiye’de ilk alışveriş merkezi Beyazıt’ta yaptırılan Kapalı çarşı’dır. İlk çağdaş alışveriş merkezi ise 1987 yılında Bakırköy’de kurulan Galleria Alışveriş Merkezi’dir. İkinci Alışveriş merkezi ise 1989 yılında Ankara’da Cumhurbaşkanı Turgut özal vasıtası ile açılışı yapılan Atakule oldu. 1992 yılında Karum Alışveriş Merkezi, 1993 yılında Capitol Alışveriş Merkezi açıldı. Capitol Alışveriş Merkezi ıCSC renevasyon alanında en iyi proje seçildi. Capitol dışında 1993 yılı içinde Akmerkez’de açılışını gerçekleştirdi. 1995’te ICSC, Viyana en iyi Suburban Shopping Center, 1996’da Yaratıcı Tasarım ve Yapı Dalı’nda, 1999’da ICSC Jean Louis Solal Pazarlama, 2001’de ICSC Maxi ve 2006’da ICSC Jean Louis Solal Pazarlama ödülünün sahibi oldu. 2002 yılında Eskişehir Söğütgözü Armada Alışveriş ve İş Merkezi hizmete girdi. 'Avrupa'da Yılın Alışveriş Merkezi' seçildi.

Perakendeciler, tüketiciler ve sektörel çözüm ortakları ile beraber perakende piyasasının sıhhatli gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin kısaltması AYD'dir.

AYD, düzenli biçimde yılların AVM endekslerini çıkarır; sömestr değerlendirmelerini basın ve kamuoyu ile paylaşır. AYD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü’dür. Belgü, başkanlık görevini 2013 yılının şubat ayında Hakan Kodal’dan devraldı.

Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin kısaltılmışıdır. Konseyin Avrupa Organizasyonu, alışveriş merkezi tiplerine getirdiği tarif ve standartlarla AVM piyasasının rotasını belirler.

Türkiye’de bulunan Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nin kısaltılmışıdır. ICSC’nin AVM standartları, Türkiye’deki AVM’lere bu dernek yönünden uygulanmıştır. İdare Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane’dir. Torunlar GYO İdare Kurulu Başkanı Aziz Torun derneğin İdare Kurulu Başkan Vekili şekilde vazife yapmaktadır.

ICSC’ye göre alışveriş merkezleri, “geleneksel” ve “özellikli” şekilde iki ana başlıkta toplanıyor. ICSC standartları, bir Avrupa alışveriş merkezini, brüt kiralanabilir alanı (GLA) en az 5 bin metrekare olan, bir tüm şekilde planlanan, inşa edilen, yönetilen ünite ve müşterek alanlar ihtiva eden bir gayrimenkul şekilde tanımlıyor. Halbuki Türkiye’de 5 bin metrekarenin altındaki AVM’lerde bu kategoride değerlendirilmeye alınmıştır. Standartlar, alışveriş merkezlerini “geleneksel” ve “özellikli” halinde iki geniş kategoride gruplandırıyor.

Geleneksel alışveriş merkezleri “çok büyük”, “büyük”, “orta” ve “küçük” şekilde sınıflandırılırken, küçük alışveriş merkezleri de kendi arasında “gereksinim odaklı” (convenience-based) ve “karşılaştırılmalı” (comparison) malzemeler satanlar şekilde ayrılıyor.

Söz konusu alışveriş merkezlerinin tanıtımı yapılabilmesi için bir alışveriş merkezi tanıtım filmi olmasına gereksinim bulunmaktadır. Uzman, deneyimli, profesyonel ekibimiz ile kaliteli bir biçimde alışveriş merkezi tanıtım filmlerini yapmaktayız.

Bir sonraki hizmet verdiğimiz sektör olan Fabrika Tanıtım Filmi için linke tıklayın.

Bize Ulaşın


Adres :
Kozyatağı Mah. Değirmen Sok. Şaşmaz Sitesi C/1 Blok 17/9 Kadıköy / İSTANBUL

Telefon: 0(216) 344 77 53

Telefon: 0(216) 344 88 53

Telefon: 0(216) 344 99 53

Email : info@seslendirmeajansi.com