Azerbaycan, tıpkı diğer Türkiye cumuriyetlerle olduğu gibi, tarihsel, sosyal ve kültürel bağlarımızın oldukça güçlü olduğu ülkelerden birisi olarak bilinmekte. Bunda hem ortak tarihimiz ve milli değerlerimiz, hem de sınır komşusu olmamız ve ülkeler arası ilişkilerimizin senelerdir sorunsuz bir şekilde devam etmesinin de etkisi bulunduğu söylenebilir.

Azerbaycan, özellikle de Türkiye’ye okumaya gelen pek çok alandan öğrencinin ülkemize gelmesine vesile oluyor ve akademik ilişkiler bu vasıtayla gelişmeye açık oluyor. Aynı şekilde ülkemizde yatırımları bulunan pek çok iş adamı, yatırımlarını daha da çeşitlendirmek Azerbaycan hükümetiyle veya girişimcileriyle çeşitli ticaret anlaşmalarının altına imza atıyorlar.

Ülkeler ve bireyler arası ilişkiler bu kadar kuvvetliyken, dilin kullanımı da bu durumu kapsayan meseleler arasında yer alıyor. Hem farklı harfler, hem de kelimeler ve gramer yapıları barındıran Azerice, konuşmaların içinde bulunulduğu zaman kısa süre içerisinde alışılabilecek ve kelime kalıpları rahatlıkla kullanılabilecek bir dil. Aynı şekilde Türkçe’yi benzer şekilde öğrenen Azerilerin olduğunu da söyleyebiliriz.

Ancak diplomatik, ticari, akademik meseleler söz konusu olduğunda elbette ki birkaç aylık eğitimimize veya yaşanmışlığımıza güvenmemiz doğru olmayacaktır. Zira bu tarz durumlarda bir gramer farklılığı, bir kelimenin yanlış kullanımı bile hukuki yaptırımlara maruz kalabilmekte ve bizi mağdur konumuna sürüklemeye neden olabilmektedir. Ayrıca bazı kurum ve kuruluşlar diploma, hukuki sözleşme, senet gibi çeşitli belgelerin bir yeminli tercüman tarafından onaylı olmasını da şart koşabiliyor. İşte tam da bu noktada bir tanıtım filmi stüdyosu bulmanız Azerice seslendirme hizmetlerinden yararlanmamız şart olmakta.

Peki bir Azerice tanıtım filmi sanatçısı hangi özellikleri taşımalıdır? Öncelikle, kişinin alanına göre seslendirme yapabilmesi ve sözcükleri iyi tanıması şarttır. Bir gazete haberinin üslubunun hukuki anlaşmadan, bir ticari sözleşmenin edebi öyküden farklı üsluplar barındırdığı gerçeğini gözardı etmemesi de, azerice seslendirmenin anlaşılır olması başkalarına çekici gelmesi açısından önemli bir husustur.

Bir sonraki dilimiz olan Kürtçe Tanıtım Filmi için linke tıklayın.

Bize Ulaşın


Adres :
Kozyatağı Mah. Değirmen Sok. Şaşmaz Sitesi C/1 Blok 17/9 Kadıköy / İSTANBUL

Telefon: 0(216) 344 77 53

Telefon: 0(216) 344 88 53

Telefon: 0(216) 344 99 53

Email : info@seslendirmeajansi.com